yarn پکیج منیجر جدید جاوا اسکریپت

تاریخ انتشار:

در جامعه کاربری جاوا اسکریپت، مهندس‌ها و توسعه دهندگان روزانه هزاران قطعه کد و کتابخانه را  به اشتراک میگذارن که باعث جلوگیری از نوشتن مجدد کدهای پایه‌ای در پروژه‌های مختلف ما میشه و کلی از کارهای توسعه نرم‌افزار با سرعت بیشتری انجام میشه. هر کدوم از کد‌ها و پکیج‌ها به کدهای دیگه و کتابخانه‌های دیگه‌ای وابستگی دارن و کار نصب و مدیریت این وابستگی‌ها بر عهده پکیج منیجر هستش. در حال حاضر محبوب‌ترین package manager در دنیای جاوا اسکریپت npm هستش که بیش از 300,000 بسته در اون ثبت شده و ۵ میلیون کاربر از اون استفاده می‌کنن که چیزی حدود ۵ میلیارد بار دانلود در ماه انجام میدن!

حالا مهندسان فیس‌بوک با گذشت مدتی که خودشون از npm استفاده می‌کردن با بزرگ شدن پروژه‌ها و زیاد شدن کد‌ها با مشکلاتی مثل ثبات، امنیت و راندمان کاری در npm روبرو شدن و با گذاشتن وقت و حل مشکلات یه نرم‌افزار مدیریت بسته جدید رو توسعه دادن که با اطمینان بیشتری نسبت به npm کار میکنه و اسمش رو Yarn گذاشتن و در توصیفش هم از این جمله استفاده کردن “Yarn — a fast, reliable, and secure alternative npm client”

yarn پکیج منیجر جدید جاوا اسکریپت

البته شرکت‌های دیگه‌ای مثل Google، Exponent و Tilde هم در توسعه yarn همکاری داشتن. با yarn به تمامی پکیج‌های npm دسترسی خواهید داشت و اون‌ها رو با سرعت، امنیت و ثبات بیشتری می‌تونید نصب کنید. yarn با کش کردن بسته‌ها از دانلود مجدد پکیج‌ها جلوگیری میکنه و در نتیجه سرعت نصب زیادتر میشه همچنین با چک کردن checksum بسته‌ها یکپارچگی اون‌ها رو چک میکنه تا امنیت اپلیکیشن به خطر نیفته و با ایجاد lockfile با جزییات مختصر و مفید و استفاده از الگوریتمی قطعی گارانتی میکنه که نر‌م‌افزار در سیستم شما و دیگر سیستم‌ها همون‌طور که انتظار میره کار کنه.

اطلاعات بیشتر رو می‌تونید در سایت اصلی پروژه yarn مشاهده کنید

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *