yarn پکیج منیجر جدید جاوا اسکریپت

تاریخ انتشار:

در جامعه کاربری جاوا اسکریپت، مهندس‌ها و توسعه دهندگان روزانه هزاران قطعه کد و کتابخانه را  به اشتراک میگذارن که باعث جلوگیری از نوشتن مجدد کدهای پایه‌ای در پروژه‌های مختلف ما میشه و کلی از کارهای توسعه نرم‌افزار با سرعت بیشتری انجام میشه. هر کدوم از کد‌ها و پکیج‌ها به کدهای دیگه و کتابخانه‌های دیگه‌ای وابستگی دارن و کار نصب و مدیریت این وابستگی‌ها بر عهده پکیج منیجر هستش. در حال حاضر محبوب‌ترین package manager در دنیای جاوا اسکریپت npm هستش که بیش از 300,000 بسته در اون ثبت شده و ۵ میلیون کاربر از اون استفاده می‌کنن که چیزی حدود ۵ میلیارد بار دانلود در ماه انجام میدن!

حالا مهندسان فیس‌بوک با گذشت مدتی که خودشون از npm استفاده می‌کردن با بزرگ شدن پروژه‌ها و زیاد شدن کد‌ها با مشکلاتی مثل ثبات، امنیت و راندمان کاری در npm روبرو شدن و با گذاشتن وقت و حل مشکلات یه نرم‌افزار مدیریت بسته جدید رو توسعه دادن که با اطمینان بیشتری نسبت به npm کار میکنه و اسمش رو Yarn گذاشتن و در توصیفش هم از این جمله استفاده کردن “Yarn — a fast, reliable, and secure alternative npm client”

yarn پکیج منیجر جدید جاوا اسکریپت

البته شرکت‌های دیگه‌ای مثل Google، Exponent و Tilde هم در توسعه yarn همکاری داشتن. با yarn به تمامی پکیج‌های npm دسترسی خواهید داشت و اون‌ها رو با سرعت، امنیت و ثبات بیشتری می‌تونید نصب کنید. yarn با کش کردن بسته‌ها از دانلود مجدد پکیج‌ها جلوگیری میکنه و در نتیجه سرعت نصب زیادتر میشه همچنین با چک کردن checksum بسته‌ها یکپارچگی اون‌ها رو چک میکنه تا امنیت اپلیکیشن به خطر نیفته و با ایجاد lockfile با جزییات مختصر و مفید و استفاده از الگوریتمی قطعی گارانتی میکنه که نر‌م‌افزار در سیستم شما و دیگر سیستم‌ها همون‌طور که انتظار میره کار کنه.

اطلاعات بیشتر رو می‌تونید در سایت اصلی پروژه yarn مشاهده کنید

دیدگاه خود را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.